Postanowiłam napisać o wykorzystaniu terapii naturalnej jaką jest Reiki w połączeniu z medycyną akademicką, ponieważ zabiegi Reiki to dla wielu wciąż jest  temat kontrowersyjny.

W Polsce nie istnieją jeszcze szpitale czy kliniki gdzie medycyna klasyczna współpracowałaby z medycyną naturalną  (niekonwencjonalną). Ubolewam osobiście nad tym. W Ameryce istnieją szpitale gdzie  z powodzeniem stosowany jest ten proceder  i o tym kilka słów.

Reiki w szpitalach (William Lee Rand)

W szpitalach i klinikach wzdłuż Ameryki Reiki zaczyna zyskiwać akceptacje jako ważny i opłacalny sposób podnoszenia jakości opieki lekarskiej. „Sesje Reiki sprawiają, że pacjenci szybciej dochodzą do zdrowia i mniej cierpią” mówi Marilyn Vega, dyplomowana pielęgniarka, prywatna pielęgniarka w manhattańskim szpitalu Oka, Ucha i Gardła w Nowym Jorku. [Reiki] przyśpiesza powrót do zdrowia po operacji, polepsza psychiczne samopoczucie i redukuje negatywne efekty lekarstw i innych procedur medycznych.
Vega, mistrzyni Reiki, włącza Reiki w swoją pracę pielęgniarki. Ponieważ pacjenci lubią Reiki i mówią o tym, Vega przyciąga wiele uwagi ze strony innych pacjentów, jak i ze strony personelu szpitalnego. Pacjenci proszą ją o zabiegi Reiki w salach operacyjnych i pooperacyjnych. Była także proszona o robienie zabiegów Reiki u pacjentów z nowotworami w szpitalu imienia Sloane Kettering, oraz u pacjentów z przeszczepami szpiku kostnego. Rozpoznając wartość Reiki w opiece nad pacjentami, 6 doktorów i 25 pielęgniarek zrobiło sobie inicjacje u Marilyn.

Zainteresowanie Ameryki Uzupełniającą Opieką Zdrowotną

Powszechnie społeczeństwo obraca się ze wzrastającym zainteresowaniem wokół uzupełniającej opieki medycznej, łącznie z Reiki. Faktycznie, badania podjęte przez dr David’a M. Eisenberg’a z bostońskiego szpitala Beth Izrael odkrył, że jedna na każde trzy osoby w Ameryce stosowała taka opiekę, wydając przeszło 14 miliardów dolarów z własnej kieszeni na alternatywną opiekę zdrowotną tylko w 1990 roku!1
Reiki również zyskuje szczerą akceptację w instytucjach medycznych. Niektóre szpitale włączają Reiki do listy usług medycznych, często z ich własnymi lekarzami inicjowanymi w Reiki, pielęgniarkami i innym personelem.

Dlaczego szpitale lubią Reiki

Szpitale doznają większych zmian. Doświadczają potrzeby redukcji kosztów, a jednocześnie chcą polepszyć opiekę zdrowotną. Stary medyczny model, bazujący na drogim leczeniu i technologii, stwarzał nierozwiązywalny dylemat. Nie ma tak w Reiki i innych podobnych (systemach). Reiki nie wymaga żadnej technologii i wiele osób praktykujących Reiki oferuje swoje usługi za darmo. Dlatego Reiki jest bardzo dobrym sposobem na polepszenie opieki przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów.
Julie Motz, inicjowana w Reiki uzdrowicielka pracuje z dr Mohamet’em Oz’em, znanym kardiochirurgu, w Columbia Prezbiterian Medical Center w nowym Jorku. Motz używa Reiki i innych technik pracujących z subtelnymi energiami, aby zbalansować energie pacjentów podczas operacji. Asystowała dr Oz w sali operacyjnej podczas operacji na otwartym sercu i przy transplantacjach. Motz donosi, że żaden z 11 pacjentów leczonych w ten sposób nie odczuwał typowej depresji pooperacyjnej, przy bajpasach pacjenci nie czuli pooperacyjnego bólu ani słabości w nogach, a pacjenci po przeszczepie nie doświadczyli odrzutu organu.
Artykuł w Martin Independent Jurnal podąża za pracą Motz w szpitalu Marin General w okręgu Marin w Kalifornii, na północ od San Francisco. Tam Motz używała technik uzdrawiających bazujących na subtelnych energiach w pracy z pacjentami na sali operacyjnej. Przywiązuje ona dużą wagę do dbania o uczucia i pozytywne myśli pacjentów, i zostały jej udzielone dotacje do pracy z pacjentami szczególnie po usunięciu piersi.
Dr David Guillion, onkolog pracujący w Marin General, oświadczył „Czuję, że powinniśmy zrobić wszystko, co jest w naszej mocy, żeby pomóc pacjentom. My dostarczamy stanowiska sztuki medycznej naszego urzędu, ale leczenie jest wielowymiarowym procesem… Podpisuje się pod ideą, że istnieje potencjał uzdrawiający, który może pojawiać się przy wykorzystaniu energii.

Klinika Reiki w Medycznym Centrum w Tucson

Klinika Reiki w Tucson Medical Center (TMC) w Arizonie posiada zespół lekarzy inicjowanych w Reiki, którzy dają Reiki pacjentom w ich pokojach. Program jest zarządzany przez Sally Soderlund, dyplomowaną pielęgniarkę, która jest koordynatorem Usług Wspierających Onkologię. Arlene Siegel, która jest w programie od początku, prowadzi miesięczne spotkania wsparcia dla wolontariuszy inicjowanych w Reiki.
Program TMC rozpoczął się w maju 1995 roku. Troje mistrzów Reiki zaprosiło członków społeczności Reiki w Tucson do pomocy w zorganizowaniu kliniki Reiki, ale zabrakło im funduszy na lokal. W trakcie próby rozwiązania tego problemu, skontaktowali się oni z Sandy Haywood, administratorką szpitala TMC i zaproponowali prowadzenie sesji Reiki dla pacjentów szpitala. Haywood, mająca pozytywny stosunek do uzupełniającej opieki zdrowotnej, umożliwiła rozpoczęcie programu usług Reiki w szpitalu.
Program rozpoczął się na początku na Oddziale Opieki Onkologicznej, a stamtąd rozprzestrzenił się na wiele innych oddziałów w całym szpitalu. Na początku lekarze prowadzący musieli dawać zezwolenie na zabiegi Reiki. To się zmieniło, i teraz pielęgniarki przyjmują zgłoszenia. Sesje Reiki są robione w zespołach dwuosobowych, gdyż to wywołuje uczucie bezpieczeństwa i zaufania po obu stronach, u pacjenta i u osób robiących zabieg. Pacjent musi podpisać formularz zgody, a potem sesje są robione w jego pokoju, kiedy leży w łóżku.
Do zadań zespołu Reiki zalicza się wyjaśnienie Reiki pacjentom przed zastosowaniem leczenia. Zespół odkrył, że zazwyczaj pracuje się lepiej, gdy na początku poświęci się kilka minut na przedstawienie siebie i poznanie pacjenta, a dopiero potem przejdzie się to wyjaśnienia zabiegu, który będą robić.
Doszli również do tego, że najlepiej nie używać na początku słowa „Reiki”, kiedy tłumaczą, jak mogą komuś pomóc, ale żeby mówić o leczącej energii. Wyjaśniają oni, że ta energia jest w ciele, ale jest niewystarczająca, kiedy człowiek jest chory, oraz że ich pomoc polega na zwiększeniu leczącej energii pacjenta. Potem mówią więcej na temat samej techniki i że nazywa się ona Reiki. Podczas samego zabiegu puszczają oni specjalną, uzdrawiającą muzykę.
*Nota redaktora: Jest bardzo ważne, aby robiąc zabieg Reiki lub inne tego rodzaju leczenie w szpitalach mieć pewność, że pacjent rozumie czym jest Reiki i dawać zabiegi Reiki tylko wtedy, kiedy pacjent wyrazi taką potrzebę. Również, jeśli wyjdzie to zagadnienie, należy wyjaśnijże Reiki jest duchowe z natury, i że miłość i współczucie są jej istotną częścią, że to nie jest religia i że członkowie różnych religijnych grup, włączając wielu Chrześcijan, Muzułmanów, Hindusów i Żydów używa Reiki i potrafią oni pogodzić to ze swoimi wierzeniami.

Wolontariusze w klinice Reiki uznali, że pomocne jest nie używanie metafizycznych określeń, kiedy rozmawiają z pacjentami albo z personelem szpitala o Reiki. Terminy takie jak aura, chakry, ciała energetyczne, itd. powodują zakłopotanie i nieufność. Lepiej jest wyjaśniać Reiki w prostych, codziennych terminach, mówiąc po prostu, że dotyk jest czymś, co każdy potrzebuje i z czego się cieszy. Oni też stwierdzili, że opisywanie swojej pracy jako leczenie Reiki, wywołuje strach, podczas gdy nazywanie tego sesjami Reiki działa znacznie lepiej.
Gdy przychodzą nowi wolontariusze Reiki, Soderlund każe im wypełniać szczegółowy kwestionariusz i podpisywać formularz. Wolontariusze muszą zgodzić się na nie ubieganie się o sesje Reiki wśród pacjentów, którzy będą już poza szpitalem. Potem są oni wyznaczani do pracy z doświadczonym dwu – osobowym zespołem Reiki i ten proces jest nazywany śledzeniem (zacienianiem?). Po sześciu takich sesjach, Soderlund przechodzi z nimi przez administracyjne procedury, udzielając informacji na temat tego jak działa szpital i wyjaśniając, jak współpracować z personelem szpitala i pacjentami. Mówi się im także, jak mają sobie radzić z różnymi kwestiami, które mogą powstać. Następnie rozpoczynają oni współpracę z innym zasłużonym ochotnikiem albo innym nowym ochotnikiem jak on i tworzą nowy dwu – osobowy zespół. Jest teraz około 20 wolontariuszy w programie z od dwóch do czterech zespołów dających zabiegi o każdej porze.
Siegel prowadzi miesięczne spotkania dla wolontariuszy Reiki. Na tych spotkaniach ustanawiają oni cele, dzielą się doświadczeniami i uzgadniają takie rzeczy, jak np. kod ubraniowy czy inne zasady zachowania. Oni przedstawiają także role grając między sobą, przez co rozwijają w sobie nowe sposoby reagowania na pytania pacjentów albo ich komentarze. Na spotkaniach wypełniają oni także rozbudowane kwestionariusze, by śledzić na bieżąco postęp pacjentów po otrzymaniu Reiki.
Siegel wierzy, że każdy pacjent wymaga unikalnej odpowiedzi. Większość pacjentów jest bardzo chora, niektórzy są umierający, ale oni wszyscy reagują na swój stan różnie. Przypadki leczone w Klinice Reiki obejmują raka, ból, przypadki chroniczne i pacjenci pooperacyjni (zajmują się oni również porodami).
Siegel mówi że „od momentu kiedy wchodzimy do pokoju pacjentów, dobro pacjentów góruje w naszych umysłach. Poświęcamy czas, by ustalić raport, posłuchać ich jak opisują swój przypadek i sprawiamy, żeby czuli się najwygodniej jak to możliwe. Potem, kiedy stajemy się kanałami dla Reiki, która ma wykonać swoją pracę, i kiedy Reiki zaczyna płynąć, prawdziwy powód dla naszej obecności staje się oczywisty.” Ona mówi, że ludzie przychodzą na wolontariuszy z powodu uczuć, które mają w sercach i z innych duchowych doświadczeń, jakich doświadczają przez pomaganie innym ludziom w potrzebie.
Głównym powodem tego, że program się udał jest to, że pacjenci lubią Reiki i proszą o nią. Pacjenci cieszą się sesjami i proszą o więcej po ich pierwszym doświadczeniu. Niektórzy odbierają duchowe doświadczenia. Pielęgniarki także donoszą, że Reiki wpływa pozytywnie na ich pacjentów, włączając w to zmniejszenie bólu, powiększenie stanu relaksu, polepszenie snu, polepszenie współpracy z pacjentem i powiększenie się apetytu. Program został dobrze przyjęty przez innych członków personelu szpitala, którzy dostrzegają wartość Reiki i przyjmują, że jest to forma wypełnienia ważnego aspektu opieki zdrowotnej.

Więcej informacji w temacie wykorzystania Reiki w szpitalach, czyli jakby nie patrzeć dowodów naukowych 🙂 w linku poniżej
http://astrosalus.pl/reiki-a-nauka.html

[facebook]Artykuł[/facebook]

Facebook Comments